niedziela, 7 marca 2010

Kaziuki 2010 w Poznaniu

     W czwartek były imieniny Kazimierza, a królewicz Kazimierz z Jagiellonów (święty Kazimierz w dodatku) jest patronem Polski i Litwy. Od kilkunastu lat w moim mieście - w Poznaniu - odbywają się Kaziuki, czyli kiermasz na Starym Rynku. Sprzedaje się na nim wileńskie palmy wielkanocne z suszonych kwiatów i ziół, rękodzieło, pieczony w piecu tradycyjny chleb, obwarzanki, wszelkie kresowe pyszności i wiele, wiele innych rzeczy. Koło południa odbył się pokaz chorągwi wielkopolskich, które brały udział w bitwie pod Grunwaldem (a raczej tylko rekonstrukcji chorągwi). Z balkonu Ratusza pozdrawiał wszystkich dwór Jagiellonów z królem Kazimierzem na czele. Wszędzie unosił się zapach jadła oraz słychać było dźwięki zespołu Flażolecistów. Dodatkowo obecność straganów, handlarzy i tłumów ludzi... ta mieszanka sprawiała, że czułam się jakbym w magiczny sposób przeniosła się w czasy renesansowego Poznania.
      Jak doszło do tego, że królewicz z Jagiellonów został świętym?.. Jako syn Kazimierza Jagiellończyka był uważany za osobę zrównoważoną, inteligentną i wykształconą. Zmarł w wieku dwudziestu kilku lat na gruźlicę. Jego śmierć wzbudziła poruszenie w Polsce i na Litwie. Ponoć w staraniach o kanonizację dużą rolę odegrał aspekt polityczny - Litwa, chrześcijańska od kilkuset lat nie miała dotąd oficjalnego patrona rodzimego pokolenia. Młodo zmarły królewicz, mający opinię pobożnego i sprawiedliwego wpisywał się w ich oczekiwania. Począwszy od XVII wieku jest głównym patronem Litwy.
     Poniżej krótka fotorelacja z uroczystości.


Królewicz Kazimierz wraz z dworem z balkonu pozdrawia przybyłych pod ratusz.Prezentacja historycznych chorągwi wielkopolskich 


Uroczysty przemarsz królewskiego orszaku 


Wileńskie palmy z suszonych zbóż i kwiatów

                                            


W samo południe  tradycyjnie na wieży Ratusza trykały się poznańskie koziołki


                                      Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...