niedziela, 21 marca 2010

W klimacie tradycji

         Jakiś czas temu relacjonowalam informacje o jarmarku Kaziuki, gdzie sprzedawano wileńskie palmy. Przypomniały mi się pewne fakty z tym związane. Otóż zwyczaj wykonywania palm wywodzi się z Nowego Testamentu, na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, którego powitano świeżo ściętymi gałązkami palm. W naszym klimacie palemka bywa też zastępowana witkami wierzbowymi lub gałęziami malin. Palmę z poprzedniego roku pali się w Wielką Sobotę, a popiół pozostawia się na Środę Popielcową do pokutnego posypywania głów. 
       Poświęcona palemka miała swoje znaczenie: postawiona w oknie podczas burzy miała uchronić domostwo przed trafieniem pioruna, ponadto zjedzenie bazi czyli wierzbowych "kotków" miało chronić przed chorobą, a okładanie dzieci palemkami w Wielkanoc miało zapewnić im zdrowie. 
       Poniżej wróżka Wanda czyli upadły anioł. :-) Dlaczego? Ponieważ pierwotnie miała skrzydła, które odcięłam, chyba to jakiś bunt przeciwko zmasowanemu atakowi aniołów, hi hi. Włożyłam jej za to w rękę kwiat i ozdobiłam sukienkę błyszczącymi diamencikami.


                                      

    

6 komentarzy:

anielina pisze...

Dziękuję za odwiedziny na moim anielskim blogu...jak widzę u ciebie również anielsko...Pozdrawiam serdecznie!

Tousuke pisze...

nie mój gust :P fajniejsze aniołki :)

informuję, że jednak zostaję przy starym adresie, czyli www.tousukeslife.cba.pl Miłego dnia :)

Anonimowy pisze...

musisz się bardzo nudzić robiąc takie pierdołki...

Monique pisze...

No cóż, to że się zajmuję takimi rzeczami nie wynika z nudy, ale nie wszyscy to rozumieją. Jeśli zamieszczasz taki komentarz, podpisz się nazwiskiem, chętnie podyskutuję na ten temat.

Michał pisze...

Fajna Balerinka ;-) Czy można oczekiwać, że pojawi się na cafeart.pl "krok po kroku" jak stworzyć Balerinkę?
Pozdrawiam serdecznie

Monique pisze...

Dziękuję. Hm... pomyślę nad tym... :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...